Блокиран рекламен акаунт във Фейсбук – какво да правим?


Живко


Това е последното нещо, което искате да видите, отваряйки рекламния си акаунт във Фейсбук

Сигурно Ви е познато онова чувство, когато краката Ви изтръпват, а нещо като пила минава през стомаха Ви…

Именно това е усещането, когато видите червения катинар, който украсява рекламния Ви акаунт във Фейсбук… или когато получите “писмото на щастието”, което казва “Your account has been disabled”

Ако някога са отклонявали рекламата Ви във Фейсбук или са блокирали рекламния Ви акаунт, знаете за какво става дума.

Добре дошли в клуба… Това се случва и на най-добрите.

Това изглежда, че се случва много по-често на търговци, които просто се опитват да правят това, което правят най-добре – да продават.

И така, какво трябва да направите, когато Фейсбук реши да играе против Вас?

Разберете в тази статия. Но първо…

Защо Фейсбук блокира рекламния ми акаунт?!

Когато това се случи, обикновено, е поради някоя от следните причини:

  1. Голям брой отклонени реклами;
  2. Проблем с плащането на рекламата;
  3. Брандирано съдържание;
  4. Прекалено “лична” реклама;
  5. Съдържание със сексуален характер;
  6. Използване на марката Facebook.

Както и множество други причични, които е  трудно да бъдат обособени. Не бива да забравяме и възможността за грешка на алгоритъма, който е видял нещо нередно там, където го няма в действителност.

Голям брой отклонени реклами

Когато Вашата реклама бъде отклонена, е много лесно да се окажете в спиралта на съмнения в себе си.

Дали рекламният ми текст наистина не струва?

Дали картинката, която използвах, изглежда обидно?

Да не би да ядосах публиката си?

Дали ще мога да оправя нещата?

Може да не е за вярване, особено когато сте паникьосани, но отклонената реклама не е краят на света.

Въпреки че Фейсбук уж Ви казва защо рекламата Ви е била отхвърлена, причината обикновено е много общо описана и Ви препращат към огромен раздел от общите им условия.

Разгледайте рекламата си и си задайте следните въпроси:

  • Използвате ли прекалено много “вие”, “ваш” “вас” или “ти”, “твой”, “теб”? Ако го правите, това може да е една от причините. Фейсбук определено не харесва, когато “викате” потребителите по този начин.
  • Как изглежда заглавието на рекламата Ви? Ако прилича на заглавие от “фейкнюз” статия или има елементи на кликбейт, със сигурност ще бъдете “глобени”. Фейсбук залага на концепцията за полезно съдържание и всеки опит да “изпързаляте” потребителите, за да кликнат, се наказва.
  • Съдържанието и видът на целевата Ви страница/Landing Page (към която насочвате трафика от Фейсбук) дали кореспондира с рекламата Ви? Освен това, дали е напълно функционална, без “счупени” линкове и нефункциониращи елементи. Фейсбук поглежда и отвъд Вашата реклама. Ако имате някой от изброените проблеми на целевата страница, това няма да Ви е от полза.
  • Да не би да сте прекалили с пунктуацията? Фейсбук е особено чувствителен към главните букви и удивителните знаци. Не искате да изглеждате така, сякаш КРЕЩИТЕ НА ПУБЛИКАТА СИ, НАЛИ??!! Ако искате да подчертаете определена дума или ред, опитайте вместо това да използвате емотикони.
  • Време е и за въпроса какво рекламирате. Може да сте изпълнили всичко, описано до момента, но ако предлагате “бърза схема за забогатяване” или нещо, което би приличало на такава схема, отклоняването на рекламата Ви е в кърпа вързано.
  • И последното, но не и по важност е дали Вашата реклама не попада в категорията “забранено съдържание”. Можете да разгледате подробно какво влиза в тази категория през този линк.

Проблем с плащането на рекламата

Може да изглежда банално, но това е честа причина за блокиране на рекламни акаунти. Ако Фейсбук не може да се “дръпне” парите от картата или ПейПал (в зависимост о това кое сте посочили), акаунтът Ви ще бъде блокиране моментално. Но и ще бъде разблокиран веднага след като осигурите възможност за плащане и подадете апелация.

Брандирано съдържание

Фейсбук определя брандираното съдържание като „всяка публикация – включително текст, снимки, видеоклипове, instant articles, връзки, 360 видеоклипове и видеоклипове на живо – от медийни компании, знаменитости или други влиятелни личности, които представят продукт, марка или спонсор на трета страна.“ Например, марка грим може да си сътрудничи с инфлуенсър за красота, за да рекламира нова палитра сенки за очи.

Фейсбук актуализира политиката си за брандирано съдържание през 2016 г. Тя изисква влиятелни лица и издатели да маркират компанията, с която си сътрудничат, в публикации за платено партньорство и спонсорство. Уверете се, че както рекламите, така и органичните (обикновените) публикации маркират бизнес партньора.

За Фейсбук е важно потребителите да знаят, че гледат реклама. Клиентите не искат да се чувстват така, сякаш са манипулирани да закупят продукт или услуга. Те, естествено, биха закупили продукти, промотирани от любимите си влиятелни лица, стига тези хора да са надеждни.

След актуализацията на правилата Фейсбук създаде инструмент за брандирано съдържание. Тази функция позволява на издателите и влиятелните лица да маркират официално своите бизнес партньори. Той също така дава на двете страни достъп до подробна информация, като ангажираност, показатели за обхват, общи разходи и CPM.

„Платено спонсорство с [име на фирма]“ вече ще се показва в горната част на публикацията, под името на акаунта на инфлуенсъра в Инстаграм.

Съответно, ако тези исизквания не са спазени, може да получите блокировка на своя рекламен акаунт, при използване на подобна публикация в платена реклама.

Прекалено “лична” реклама

Предполагам си спомняте скандала с Cambridge Analytica? Представете си, какво ще е чувството на потребителите в днешно време, ако прочетат следното “Като всички млади майки от Варна, Вие…”  т.н. Ако сте млада майка от Варна, дали няма да бъдете потресени от това, колко много знае за Вас чичко Зък? Той знае и повече, повярвайте, но… не иска Вие да знаете, че той знае…

Т.е. по никакъв начин не прекалявайте с персонализацията на рекламата. И, всъщност, този пример гарантира блокировката на рекламния Ви акаунт. Ако си позволявате подобен език в рекламните си текстове, няма да е лошо да спрете, преди да са Ви блокирали. Или да го преработите, ако вече са го сторили.

Съдържание със сексуален характер

Сексът продава. Да, никой не спори, че е така, но Фейсбук не желае да ползвате подобни методи за реклама. Всичко, което може да влезе в тази категория е потенциален тригър за бан на рекламния Ви акаунт. Понякога е възможно да получите наказание по грешка, ако AI припознае някоя от картинките Ви.

Бъдете крайно внимателни с използването на картинки, които потенциално попадат в тази категория. Ако са Ви блокирали акаунта с подона формулировка, премахнете всичко, което теоретично би могло да бъде причина, преди да поискате повторно разглеждане на Вашия случай.

Използване на марката Facebook

Фейсбук заявява, че реклами, които водят към съдържание на Facebook или Instagram (като страници, групи, събития или сайтове, които използват Facebook Login), „може да правят ограничени препратки към „Facebook“ или „Instagram“ в рекламния текст с цел изясняване на дестинация на рекламата.“

Брандирането на Фейсбук обаче не може да бъде „най-отличителната или видна част от рекламата“. Може би си мислите: „Ще използвам логото на Фейсбук в рекламата си, за да привлека вниманието на потребителите.“ Може би това ще направи рекламата да изглежда по-„официална“. Съжаляваме, че трябва да ви разочароваме, но използването на логото на Фейсбук, по какъвто и да е начин, е строго забранено.

Какво да направим, за да не блокират рекламния ни акаунт?

Ето Ви кратка инструкция:

  1. Старайте се да не трупате черни точки в очите на алгоритъма на Фейсбук. Т.е. всички практики, изброени по-горе Ви приближават към перманентен бан или бан на бизнес мениджъра.
  2. Никога, запомнете, никога не пускайте голямо количество реклами наведнъж. Да, много е лесно да качим 100 реклами и да ги пуснем с един бутон, но… ако отхвърлят 50 от тях, рекламният Ви акаунт е баннат на секундата.
  3. Никога не използвайте личния си акаунт, за реклама. Винаги ползвайте бизнес акаунт.
  4. Имайте повече от един администратор на рекламния си акаунт. Това е много полезно, ако един от администраторите бъде баннат. Това също се случва доста често. 
  5. Попълнете всички необходими данни на Фейсбук страницата си (бизнес страницата), преди да започнете да рекламирате. Празната страница, която е създадена преди 2 часа изглежда изключително подозрително за ботовете, които проверяват рекламата Ви.
  6. Обърнете внимание на коментарите, които Ви пишат потребителите. Негативните коментари не са само от обидени тролове. Понякога те могат да бъдат индикатор, че нещо във Вашата реклама не е наред и след известно време, това нещо може да стане причина да Ви блокират рекламния акаунт.
  7. Ако току-що започвате с рекламата във Фейсбук, не бързайте. Не изглеждайте като бот. Нов акаунт, с нова страница, 20 реклами и бюджет от 200 долара на ден са сигурен път към блокировката на рекламния Ви акаунт.
  8. Задължително имайте на сайта си Политика за Конфиденциалност Общи условия, както и контактни данни.
  9. Бонус точки – имайте т.нар Imprint – това  са данните за оператора на сайта (данните на Вашата фирма или на Вас самите като физическо лице).
  10. Използвайте правилния тон за реклама в социалните мрежи.

Какво да направим, ако все пак ни блокират рекламния акаунт?

Тук нямата кой знае колко много варианти.

Ето Ви примерен алгоритъм за действие:

  1. Прегледайте рекламата, целевата страница, бизнес страницата си във Фейсбук, метода си за плащане и личния си акаунт. Убедете се, че всичко, описано по-горе е отстранено предварително.
  2. Поискайте повторно разглеждане на Вашия случай.
  3. Бъдете вежливи и опишете подробно и на достъпен език какво е станало.
  4. Потвърдете, че сте прочели всички правила и, че правите всичко възможно да ги спазвате.
  5. Разкажете с 1-2 изречения за бизнеса си. Опишете бизнес модела си.
  6. Изявете готовност да предоставите допълнителни документи и сведения, при необходимост.

Ако не сте извършили нещо наистина грубо или криминално, описаното по-горе ще Ви помогне да възстановите своя рекламен акаунт. 

Ако не се получи от първия път, огледайте всичко отново и подайте нова молба за преразглеждане. Имайте предвид, че първата може да е била “разгледана” от робот, който да е действал шаблонно.

Какво да правим, ако сме убедени, че са блокирали рекламния ни акаунт по грешка?

Това, всъщност, е доста често срещано.

Сега ще Ви дам своя шаблон, който е помагал както на мен, така и на нашите клиенти:

To whom it may concern

We know this is a “false positive” error and we are requesting a human review.

This is an ad promoting our [опишете своя бизнес].

We strive very hard to comply with all of Facebook’s Terms of Service and have thoroughly examined this ad from the headline, body copy, link description, and subsequent pages also living on the root URL and do not believe there are any violations.

There are no Facebook Advertising policy violations.

We believe this is a false positive result and we would like to have a human review of this ad creative and this ad account. We believe this account has been improperly and falsely flagged.

Furthermore, per Facebook’s compliance, we have accepted all terms of service with our custom audiences and have all of our privacy policies and terms easily accessible.

[Това, последното е частен случай, премахнете го, ако не описва Вашата конкретна ситуация]
Also, please note that an ad associated with this ad account has been approved after the account was disabled, which once again proves that this is a false positive.

Thank you for your consideration of this matter.

Ако обичате да тренирате “мозъчния си мускул” с мислене, което ще Ви помогне да станете по-добри в маркетинга и бизнеса, абонирайте се за нашия нюзлетър. Излиза два пъти месечно и освен, че е безплатен, е напълно свободен от реклама. В него споделяме ексклузивни материали от областта на маркетинга, копирайтинга, рекламата и клиентското обслужване, които няма да намерите другаде. 

MarketingClue Logo

Не всеки стига чак дотук. Това е сигнал, че търсите отговори. Задайте въпроса, който най-много спъва разитието на Вашия онлайн бизнес. Напишете на info@marketingclue.com и задължително ще получите отговор.


This site is not part of the Facebook website or Facebook Inc. and is in no way sponsored, endorsed, administered by, or associated with Facebook Inc. Further, this site is not part of the Google website or Google Inc. and is in no way sponsored, endorsed, administered by, or associated with Google Inc.