Google Analytics 4 пуска вграден отчет за целеви страници


Живко


Google Analytics 4

Google Analytics 4 (GA4) пуска вградена функционалност, която позволява на потребителите да генерират отчети за целеви страници.

Използвани за определяне на ефективността на целевите страници, тези отчети събират данни за посещенията на даден сайт, което позволява на администраторите на сайта да тестват и оптимизират своите целеви страници.

Официално пуснат в средата на октомври 2020 г., GA4 е заместител на Universal Analytics (UA), който се закрива през юли 2023 г.

Преди тази актуализация, която постепенно се разпространява за потребителите, отчетите за целевите страници трябваше да бъдат съставени ръчно. Това беше изключително неинтуитивен процес, който изискваше множество кликвания и прехвърляния между отделни раздели на GA4.

Отчетите за целевата страница са вече налични в таблото за управление на Google Analytics 4

Можете да намерите отчета за целевата страница в секцията „Ангажираност“ на лявата навигация в таблото за управление на GA4.

Автоматизираният отчет по подразбиране включва показатели за показвания, нови потребители, средно време за ангажиране на сесия, конверсии и общ приход. Тези полета обаче могат да се променят и персонализират според индивидуалните нужди на всеки уеб администратор.

Създаването на персонализирани отчети е лесен процес:

  • Щракнете върху иконата „Персонализиран отчет“ в горния десен ъгъл.
  • Щракнете върху „Метрики“ и добавете или премахнете тези от тях, които искате в отчета си.
  • Натиснете „Прилагане“ и генерирайте своя отчет.

GA4 предоставя повече функционалност от предишната версия на платформата (UA)

Едно от основните надстройки от UA до GA4 беше възможността да се комбинират както данни от мрежата, така и от приложения в еднa и същa собственост (Property). Предишната версия на платформата за анализ на Гугъл проследяваше данните от мрежата отделно от специфичните собствености за мобилни приложения.

GA4 добави нов сегмент „Събитие“, като същевременно добави нови показатели, включително „Ангажирана сесия“, „Средно време на ангажираност на сесия“ и „Процент на ангажираност“.

Докато UA предлага широк набор от стандартни отчети, GA4 има много по-малко. Анализирането на данни в GA4 обикновено изисква допълнителна работа. Това става чрез създаване на персонализиран отчет „Изследване“, или чрез експортиране на данните.

Като цяло функционалността на GA4 е насочена към събиране и наблюдение на събития за даден уебсайт, а не към проследяване на показвания на страници и сесии. Това е принципната разлика с UA, което е предварителна стъпка към бъдещето на дигитален маркетинг без биксвитки от трети страни.

GA4 се фокусира върху потребителски данни и източниците на тези данни

Друга значителна промяна от UA към GA4 беше в събирането на данни и поверителността. За разлика от своя предшественик, GA4 не събира или съхранява IP адреси.

Той също така опрости процеса на изтриване на данни, като същевременно предостави на потребителите опции за това колко дълго се съхраняват техните данни и дали тяхното местоположение се записва.

Искаме или не, това е бъдещето, което след около половин година ще е настъпило.

Единственото, което ни остава е да научим новите правила на играта.

MarketingClue Logo

Не всеки стига чак дотук. Това е сигнал, че търсите отговори. Задайте въпроса, който най-много спъва разитието на Вашия онлайн бизнес. Напишете на info@marketingclue.com и задължително ще получите отговор.


This site is not part of the Facebook website or Facebook Inc. and is in no way sponsored, endorsed, administered by, or associated with Facebook Inc. Further, this site is not part of the Google website or Google Inc. and is in no way sponsored, endorsed, administered by, or associated with Google Inc.