“Всичко изгледжаше добре, когато изведнъж рекламата ми във Фейсбук престана да работи.”
Познато ли ви е?
Един от начините да не се изморявате е да сменяте дейността.
Обаче дали смяната на рекламните послания и креативи във Фейсбук рекламата би ни донесло по-добри резултати?
Често се сблъсквам с този въпрос.
Рекламодателите искат да получат ясен и точен отговор.
Например: “Трябва да сменяте креативите в рекламите си на всеки две седмици, или на всеки пет дни” и т.н
Дали обаче всичко е толкова просто?
Нека да видим…
Какво е изчерпване на реклама във Фейсбук?
Една реклама във Фейсбук се смята за изчерпана, когато хората са я виждали твърде често, което води до значителен спад в ефективността й.
Когато Мета/Фейсбук подозира, че изчерпването на рекламата е проблем, може да получите писмени указания в колоната „Доставка“.
Лимит в рекламата: Когато цената на резултат е повече от рекламите, които сте показвали в миналото, но по-малко от два пъти повече.
Изчерпана реклама: Когато цената на резултат е повече от или равна на два пъти повече от рекламите, които сте пускали в миналото.
Основаването на тази диагноза на разходите е важно. Не е достатъчно рекламата ви да е била виждана често, ако разходите ви останат непроменени.
Фактори, влияещи върху изчерпването на рекламата
Причината, поради която е невъзможно да се предоставят насоки за това колко често да актуализирате рекламното си послание във Фейсбук, е, че има три важни фактора, които изграждат тази променлива.
1. Бюджет
Бюджетът е сума, която сте готови да похарчите за вашите Фейсбук кампании или групи от Фейсбук реклам на дневна или доживотна база (когато бюджетът е зададен за цялата продължителност на кампанията).
Вашият бюджет купува показвания (импресии). Независимо дали харчите $5 или $500 на ден (при равни други условия) това ще повлияе на скоростта, с която дадена реклама се изчерпва.
Ще отнеме много повече време (очевидно) за достигане на праговата сума на изчерпване при $5, отколкото при $500 на ден.
2. Размер на аудиторията.
Това също е важна променлива. Ако използвате група за таргетиране от 2 милиона души, рекламите ви вероятно ще получат много повече уникални импресии, отколкото ако таргетирате 20 000 души със същия дневен бюджет.
Размерът на аудиторията ще повлияе на това колко бързо изчерпвате потенциала на рекламата за уникални показвания (импресии).
Изчислена като импресии разделени на обхват, честотата е показател за реклами във Фейсбук, който измерва средния брой пъти, когато потребителите са видели вашата реклама..
3. Брой реклами.
Нека да си представим следната ситуация:
Имаме две рекламни групи, за които бюджетът и размерът на аудиторията са еднакви
Едната рекламна група има само една реклама, а втората има пет (при равни други условия, както споменахме).
Рекламната група с една реклама вероятно ще се изчерпа много по-рано от тази с пет поради липсата на вариации.
Как да открием, че рекламата ни във Фейсбук се изчерпва?
Първо, трябва да следите за съобщения “Лимит в рекламите” и “Изчерпана реклама: колоната “Доставка”.
Това не трябва непременно да е смъртна присъда за вашата реклама, тъй като е възможно тя все още да се представя с приемлив успех.
Ето как да проверите…
Уверете се, че преглеждате максималния брой дни, през които се е показвала вашата рекламна група.
В рамките на Разбивката от падащото меню изберете „По време“ и след това „Седмица“.
Това ви позволява да забележите тенденции в ефективността във времето. Ще видите обичайните възходи и падения.
Обаче виждате ли стабилно увеличение на разходите през последните няколко седмици? Резултатите от дадената реклама продължават ли да са задоволителни?
Това ви позволява да погледнете отвъд общата CPA и да видите каква е тенденцията, за да забележите дали е време да направите промяна.
Някои рекламодатели също обръщат внимание на честотата на показванията и правят промени, след като достигнат определен брой.
Но мисля, че тук пропускат важен момент. Той е, че няма зададена честота, която да е лоша. Някои честоти са по-добри, други по-лоши в зависимост от конкретната ситуация.
В крайна сметка промените трябва да се правят на база производителност, а не по вторични показатели.
Какво трябва да направите?
Всъщност има няколко потенциални решения за изчерпване на реклама във Фейсбук.
1. Създайте нова реклама или реклами.
Това позволява на вашата целева аудитория да види нови изображения, видеоклипове или текстове, които биха могли да резонират по различен начин.
Изненадващо, но Фейсбук препоръчва актуализиране на съществуващата реклама. Не съм особен привърженик на този подход, тъй като тогава ще трябва да следите кога точно е направена тази промяна.
Но след като го препоръчват, може да пробвате, ако желаете.
2. Увеличете размера на своята аудитория.
Това дава възможност на Фейсбук да достигне до нови хора.
Един от вариантите може да бъде включването на един от инструментите за разширяване (Advantage Detailed Targeting или Advantage Lookalikes), които позволяват на Фейсбук автоматично да премине отвъд вашата целева аудитория.
3. Опитайте Meta Advantage+ Creative.
Тази функция позволява на Фейсбук автоматично да генерира различни варианти на вашата реклама, като медийни подобрения и композиционни промени. Това изисква известно доверие в системата, което, може би, не е от най-силните ми страни.
Лично аз не актуализирам рекламното послание по определен график. Всяка реклама е уникален случай и моите промени са въз основа на ефективността й.
Извод:
За да грантираме, че няма да харчим рекламния си бюджет, за да отегчаваме хората с една и съща реклама милион пъти, е добре да разгледаме различни възможности за “освежаване” на рекламните ни кампании.
Това може да стане с помощта на инструментите, които Фейсбук ни предлага или с помощта на повече различни реклами и рекламни креативи.
Освен избягването на изчерпването на рекламата, по този начин може да достигнем и до нови хора, които биха реагирали по-добре на някой от новите кративи или на нова вариация на съществуваща реклама.
Често Задавани Въпроси
Редовното актуализиране на вашето рекламно послание във Фейсбук е от решаващо значение за поддържане на ефективността на рекламата и предотвратяване на изчерпването й.
Изчерпването на рекламата възниква, когато вашата целева аудитория види една и съща реклама няколко пъти, което води до намалена ангажираност и намалена ефективност.
Като обновите рекламното си послание, можете да поддържате рекламите си подходящи и ангажиращи, което води до по-добра ефективност и по-висока възвръщаемост на инвестициите.
Няма еднозначен отговор на този въпрос, тъй като оптималната честота за актуализиране на вашето рекламно послание зависи от фактори като целите на вашата кампания, целевата аудитория и вашата ниша.
Общо правило обаче е да актуализирате рекламното си послание, когато забележите спад в ефективността на рекламата. Наблюдавайте рекламните си показатели, като честота на кликване (CTR) и оценка за уместност, за да определите кога е време за актуализация.
Когато актуализирате рекламното си послание, помислете за промяна на различни елементи, като изображения, видеоклипове, заглавия, рекламен текст и бутони с призив за действие (CTA). Експериментирането с различни визуализации, съобщения и формати може да ви помогне да определите какво резонира най-добре с вашата аудитория и води до по-добри резултати. A/B тестването може да бъде особено полезно за определяне на рекламни варианти, които са най-ефективни.
Да, можете да актуализирате своята реклама в рамките на съществуваща рекламна група или кампания, като редактирате съществуващата реклама или създадете нова реклама в същата група.
Имайте предвид обаче, че редактирането на съществуваща реклама може да нулира нейните показатели за ангажираност, като харесвания, коментари и споделяния. Създаването на нова реклама в рамките на рекламната група ви позволява да запазите показателите за ангажираност на оригиналната реклама.
Ако тествате нови рекламни послания, обикновено е добра идея временно да поставите на пауза рекламите с недостатъчна ефективност.
Това ви позволява да разпределите повече бюджет за новите рекламни послания и да събирате данни по-бързо. След като идентифицирате най-ефективното рекламно послание, можете да възобновите показването на оригиналните реклами или да ги замените с новите, оптимизирани рекламни послания.
За да определите дали актуализираното ви рекламно послание се представя по-добре, наблюдавайте рекламните си показатели, като CTR, цена на клик (CPC), процент на конверсия и възвръщаемост на разходите за реклама (ROAS).
Сравняването на тези показатели преди и след актуализирането на вашето рекламно послание може да ви помогне да прецените ефективността на новото рекламно послание.
Освен това провеждането на A/B тестове може да осигури по-добра представа за това кое рекламно послание се представя най-добре.
Ако обичате да тренирате “мозъчния си мускул” с мислене, което ще Ви помогне да станете по-добри в маркетинга и бизнеса, абонирайте се за нашия нюзлетър. Излиза два пъти месечно и освен, че е безплатен, е напълно свободен от реклама.
В него споделяме ексклузивни материали от областта на маркетинга, копирайтинга, рекламата и клиентското обслужване, които няма да намерите другаде.
Ако материалът, който току-що прочетохте Ви допада и искате да изведете своя бизнес на следващото ниво, това е Вашата следваща стъпка.